Strona główna » Spływ kajakowy Białą Przemszą
Spływ kajakowy Białą Przemszą

Spływ kajakowy Białą Przemszą

przez Administrator

Biała Przemsza to rzeka, która jest lewym dopływem Przemszy, czyli najważniejszej rzeki Zagłębia Dąbrowskiego. Jej początek znajduje się na obszarach podmokłych na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w okolicach Wolbromia, zaś koniec w Sosnowcu, gdzie wpada do Przemszy. Rzeka ta ma długość niemal 64 kilometrów i wiedzie przez dwa województwa: małopolskie i śląskie. Już w okresie międzywojennym doceniano jej walory turystyczno-krajobrazowe, organizując na niej spływy kajakowe, które do dziś cieszą się bardzo dużą popularnością. Wobec tego, odwiedzając jedną z biegnących wzdłuż niej miejscowości, warto skorzystać z takiej aktywności, aby móc z bliska podziwiać piękno lokalnej przyrody.


Spis treści:
1. Bieg rzeki Białej Przemszy
2. Spływ kajakowy po Białej Przemszy


Bieg rzeki Białej Przemszy

Biała Przemsza rozpoczyna swój bieg na Wyżynie Olkuskiej od źródeł wypływających z torfowiska na wysokości 376 metrów n.p.m., na południowy-zachód od Wolbromia. Stamtąd płynie w kierunku południowo-zachodnim w dolinie, która miejscami głęboka jest na 8-12 metrów i szeroka na 200-300 metrów. Po drodze wpada do niej kilka mniejszych rzek i potoków: w Chrząstowicach ze wschodu Czyściec, w Golczowicach potok Tarnówka, a w Kluczach od północy dopływ płynący od wsi Rodaki. Płynąc dalej na zachód przecina Pustynię Błędowską, następnie zmienia kierunek na południowy i wąską doliną przełamuje się przez Garb Ząbkowicki do Sławkowa, skąd płynie do Dąbrowy Górniczej, a później do Sosnowca. Na końcu na granicy dwóch dzielnic, czyli Niwki i Boru łączy się z Czarną Przemszą, tworząc Przemszę, która dalej wpada do Wisły.

Spływ kajakowy po Białej Przemszy

Spływ kajakowy po Białej Przemszy można rozpocząć w kilku różnych miejscach. Najpopularniejsze z nich to Kuźnica Błędowska, Okradzionów, czyli dzielnica Dąbrowy Górniczej, oraz Sławków. Pierwszy ze spływów jest najbardziej dziki, w trakcie którego można podziwiać piękne lasy, bagna, trzciny i tamy bobrowe. Na szlaku tym rzeka rozlewa się na mniejsze i większe strumyki, dlatego momentami łatwo się w nich pogubić, zwłaszcza że na tym odcinku Biała Przemsza jest bardzo płytka, a otoczenie i krajobraz zmieniają się kilkukrotnie. Drugi spływ, który zaczyna się w Okradzionowie, jest nieco mniej wymagający, a przy tym przez wielu uznawany za ciekawszy. Woda na nim jest głębsza i prowadzi aż do ujścia rzeki do Przemszy, które znajduje się na styku Sosnowca i Mysłowic, na Trójkącie Trzech Cesarzy, czyli miejscu, gdzie do 1918 roku zbiegały się granice trzech zaborów: pruskiego, austriackiego i rosyjskiego. Szlak ten również w dużej mierze wiedzie przez las, dlatego po drodze można podziwiać mnóstwo wspaniałych widoków. Ostatni spływ zaczyna się w Sławkowie i prowadzi do Sosnowca-Maczek. Jest to prawdopodobnie najpopularniejszy szlak, ale przeznaczony przede wszystkim dla doświadczonych i wytrzymałych kajakarzy. Po drodze można zauroczyć się leśnymi krajobrazami, urozmaiconych biegiem oraz czystą wodą, ale spływ ten jest trudny z powodu bardzo dużej ilości powalonych drzew oraz miejscami silnego nurtu wody. Do tego szlak kajakowy od Sławkowa nie został dotychczas oznakowany, ze względu na zmieniającą się sytuację w kwestii poziomów wody, która związana jest z czasowym zaniknięciem dopływów Białej Przemszy z powodu likwidacji kopalń w Bukownie.

Bibliografia:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Biała_Przemsza
https://www.slaskie.travel/actively/15573/splyw-kajakowy-biala-przemsza

You may also like

Dodaj komentarz