Strona główna » Rezerwat przyrody Żubrowisko w Pszczynie
Rezerwat Przyrody Żubrowisko w Pszczynie

Rezerwat przyrody Żubrowisko w Pszczynie

przez Administrator

Rezerwat przyrody Żubrowisko to największy rezerwat w województwie Śląskim, który został utworzony w celu ochrony istnienia zamkniętej, zachowawczej hodowli żubrów. Na jego terenie żyje około 40 osobników, które można podglądać ze ścieżki dydaktycznej, wytyczonej obok zagrody hodowlanej. Rezerwat ten jest jedną z największych atrakcji w Pszczynie, która corocznie odwiedzana jest przez dziesiątki turystów z całego kraju. Dlaczego więc powstał w tym miejscu? Skąd dokładniej te majestatyczne zwierzęta wzięły się na Śląsku? Już wyjaśniamy!


Spis treści:
1. Historia rezerwatu przyrody Żubrowisko w Pszczynie
2. Rezerwat przyrody Żubrowisko w Pszczynie obecnie


Historia rezerwatu przyrody Żubrowisko w Pszczynie

Obecność żubrów na Śląsku sięga już 1865 roku, kiedy to książę pszczyński Jan Henryk XI Hochberg za 25 jeleni otrzymał od cara Aleksandra II 4 żubry, które sprowadzono z Białowieży. Zwierzęta te początkowo umieszczono w Lasach Murckowskich, gdzie na powierzchni ponad 11 tysięcy hektarów penetrowały tereny pomiędzy Jankowicami i Cielmicami. Była to hodowla półwolna z niekontrolowaną reprodukcją i zimowym dokarmianiem. Rok później zostały przeniesione do Puszczy Pszczyńskiej, w której zadomowiły się na dobre. Co ciekawe, gdy w 1919 roku żubry żyjące na wolności wyginęły, para pszczyńskich żubrów odegrała kluczową rolę w restytucji tego gatunku i uratowaniu go przed całkowitym wymarciem. Pierwsze zagrody hodowlane na tym terenie powstały jednak dopiero po zakończeniu II wojny światowej, a konkretniej w 1948 roku, kiedy to miejscowe żubry zaczęto hodować w systemie zamkniętym, według określonego planu genetyczno-hodowlanego. Mimo to, sam rezerwat powstał dopiero w 1996 roku na wniosek Ministra Ochrony Środowiska, aby chronić zamkniętą, zachowawczą hodowlę żubrów linii pszczyńskiej. Obecnie kompleks ten jest w całości ogrodzony, ale na jego terenie znajduje się zagroda, obok której przebiega ścieżka dydaktyczna, z której można podziwiać te majestatyczne zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

Rezerwat przyrody Żubrowisko w Pszczynie obecnie

Rezerwat przyrody Żubrowisko to największy rezerwat w województwie Śląskim, który jest jednocześnie jedną z największych atrakcji w Pszczynie. Na jego terenie żyje około 50 osobników, które mają do dyspozycji obszar o powierzchni ponad 744 hektarów. Niestety, nie ma jednak możliwości wejścia do lasu, ale tak jak wspomnieliśmy, na miejscu znajduje się zagroda hodowlana, która obejmuje łąkę i stary drzewostan bukowo-sosnowy, a tuż obok niej przebiega ścieżka dydaktyczna, z której można podziwiać żubry w ich naturalnym środowisku, jednocześnie ich niepokojąc. Dodatkowo, na ścieżce obok zagrody ustawionych kilka tablic, które opisują te piękne zwierzęta oraz przedstawiają zagadnienia związane z ochroną przyrody, ekologią lasu i gospodarką leśną. Do tego na terenie rezerwatu usytuowany jest budynek dydaktyczny, w którym mieści się sala konferencyjna i biblioteka, a także wiata widokowa, z której można oglądać łąkę i stanowiska do karmienia żubrów.

Bibliografia:
https://www.slaskie.travel/poi/3761/rezerwat-zubrowisko-w-jankowicach
https://kobior.katowice.lasy.gov.pl/rezerwaty-przyrody

You may also like

Dodaj komentarz