Strona główna » Szlaki » Spływ kajakowy Kanałem Gliwickim
Spływ kajakowy Kanałem Gliwickim

Spływ kajakowy Kanałem Gliwickim

przez Administrator

Kanał Gliwicki to droga wodna przebiegająca przez województwo opolskie i śląskie, która łączy Gliwice z Odrą, czyli jedną z największych rzek w Polsce. Jej początek znajduje się w Kędzierzynie-Koźlu, zaś koniec usytuowany jest w Porcie Gliwice. Kanał ten ma nieco ponad 40 kilometrów, a jego maksymalna głębokość to ponad 3 metry. Praktycznie od początków jego istnienia docenia się jego walory turystyczno-krajobrazowe, organizując spływy kajakowe, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Wobec tego, odwiedzając jedną z biegnących wzdłuż kanału miejscowości, warto skorzystać z takiej aktywności, aby móc z bliska podziwiać piękno lokalnej przyrody.


Spis treści:
1. Bieg Kanału Gliwickiego
2. Spływ kajakowy po Kanale Gliwickim


Bieg Kanału Gliwickiego

Kanał Gliwicki został zbudowany w latach od 1935 do 1939 roku w miejsce starego Kanału Kłodnickiego, który istniał do 1937 roku. Jego inauguracja nastąpiła 8 grudnia 1939 roku, zaś jego uruchomienie miało miejsce w 1941 roku. Początek kanału znajduje się w Kędzierzynie-Koźlu na 98 kilometrze Odry, a jego koniec w basenie portowym w Porcie Gliwice. Kanał ten przebiega przez województwo opolskie i śląskie, a jego głównym źródłem jest rzeka Kłodnica oraz jeziora i zbiorniki wodne, w tym Dzierżno Duże i Dzierżno Małe, które znajdują się w górnej części kanału. Długość Kanału Gliwickiego to 40.6 kilometrów, maksymalna głębokość to 3.5 metra, a różnica poziomu wody pomiędzy jego początkiem i końcem wynosi 43 metry. Pokonanie tych różnic przez jednostki pływające reguluje 6 śluz wodnych.

Spływ kajakowy po Kanale Gliwickim

Spływy kajakowe po Kanale Gliwickim rozpoczynają się w kilku różnych miejscach. Pierwsze z nich to Marina Gliwice, która ulokowana jest w porcie w Gliwicach, druga to Śluza Łabędy, która znajduje się kawałek dalej i trzecia to Pławniowice, czyli niewielka wieś, która usytuowana jest na wysokości Jeziora Pławniowice. Mimo to najlepiej rozpocząć spływ za Śluzą Łabędy, ponieważ czystość wody w porcie pozostawia wiele do życzenia. Na szczęście cały szlak jest bezpieczny, ponieważ nie ma w nim powalonych drzew i progów, które trzeba obchodzić, tak więc można wybrać się na niego z dziećmi. Gdy już rozpocznie spływ, wiedzie on mniej i bardziej dzikimi zakątkami województwa śląskiego i opolskiego. Kanał Gliwicki jest malowniczy i ciekawy pomimo spokojnego charakteru i leniwego biegu wody. Jego brzegi są zarośnięte, dookoła słychać śpiew ptaków, a niekiedy można podziwiać też wyskakujące z wody ryby. Do tego po drodze mija się kilka kompleksów leśnych, w których można zrobić sobie krótką przerwę. Największą atrakcją podczas spływu Kanałem Gliwickim są jednak śluzy, które umożliwiają zmianę poziomu. Najciekawszą z nich jest Śluza Dzierżno, w której kajaki obniżają się aż o 10 metrów! Oczywiście całość odbywa się bardzo powoli, tak aby każda z osób korzystająca ze spływu czuła się w pełni bezpiecznie. Po drodze można też od czasu do czasu podziwiać mijające kajakarzy barki wiozące węgiel i miał węglowy do elektrowni Opola i Wrocławia

Bibliografia:
https://slaskie.travel/actively/1018035/splyw-kajakowy-kanalem-gliwickim
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kanał_Gliwicki

Sprawdź też

Dodaj komentarz