Strona główna » Spływ kajakowy Olzą
Spływ kajakowy Olzą

Spływ kajakowy Olzą

przez Administrator

Olza to rzeka, która jest prawym dopływem Odry, czyli jednej z największych rzek w Polsce. Jej początek znajduje się w Koniakowie, na zachodnich stokach grzbietu Beskidu Śląskiego, zaś koniec usytuowany jest na północ od Bogumina, koło wsi Olza, gdzie uchodzi do Odry. Rzeka ta ma długość nieco ponad 86 kilometrów i jest najważniejszą rzeką Śląska Cieszyńskiego. Już od dziesiątków lat docenia się jej walory turystyczno-krajobrazowe, organizując w dolnym biegu spływy kajakowe i pontonowe, które do dziś cieszą się bardzo dużą popularnością. Wobec tego, odwiedzając jedną z biegnących wzdłuż niej miejscowości, warto skorzystać z takiej aktywności, aby móc z bliska podziwiać piękno lokalnej przyrody.


Spis treści:
1. Bieg rzeki Olzy
2. Spływ kajakowy po Olzie


Bieg rzeki Olzy

Olza swój biega zaczyna Koniakowie, czyli wsi położonej w województwie Śląskim, pod szczytami Gańczorką i Karolówką, na zachodnich stokach grzbietu Beskidu Śląskiego, na wysokości od 840 do 880 metrów n.p.m.. Pierwsze 16 kilometrów rzeki biegnie na terenie Istebnej, w granicach Polski, gdzie płynie w kierunku zachodnim, by po czeskiej stronie granicy, w Jabłonkowie, zmienić kierunek na północny. Następnie od Jabłonkowa po Trzyniec tworzy granicę między Beskidem Śląskim a Beskidem Morawsko-Śląskim, po czym w środkowym biegu od Cieszyna do Karwiny oraz w dolnym od Zawady aż do Odry jej korytem biegnie granica-polsko czeska. Na końcu, na północ od Bogumina, koło wsi Olza, na wysokości 191 metrów n.p.m., rzeka wpływa do Odry.

Spływ kajakowy po Olzie

Spływy kajakowe po Olzie najczęściej rozpoczynają się w czeskich Wierzniowicach, w których tuż za mostem jest zejście do wody. Po rozpoczęciu spływu, przez większą część drogi rzeka wiedzie pomiędzy łąkami i lasami, gdzie można podziwiać między innymi bagna, trzciny, tamy bobrowe oraz piękne lasy, od czasu do czasu mijając niezarośnięte pola. Szlak ten jest bardzo spokojny i bezpieczny, a woda na nim nie jest głęboka. Nie ma też obaw o powalone drzewa i progi, które trzeba obchodzić, tak więc można wybrać się na niego z dziećmi. Na końcu, w Zabełkowie, Olza wpada do Odry, a na miejscu znajduje się przystań, w której kajakarze mogą odpocząć po długiej, ale bardzo malowniczej trasie.

Bibliografia:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Olza_(rzeka)
https://www.slaskie.travel/actively/15570/splyw-kajakowy-olza

You may also like

Dodaj komentarz